| Part Number | SMCJ30A-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 281890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ30A-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ30A-E3 57T |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 33.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Peak Pulse Current | 31 A |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Clamping Voltage | 48.4 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 30 V |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ30A-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S22AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ28CAHE3 9AT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 185V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE220CAHE3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 18.8V 400W 2-Pin DO-214AC T R Download PDF datasheet for P4SMA22CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 9V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ9.0A-E3 5A.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 120V 1.5KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMCJ120A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 214V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB250A-E3 52.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 13V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ13CA.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 58V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ58CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 17.1V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE20A-E3 54.pdf |